Ektopicna trudnoca slika

Za uposlenike Odjeljenja za ginekologiju i akušerstvo Opće bolnice Prim.dr. Abdulah Nakaš, predavanje o temi Ektopična trudnoćaodržala je dr. Tijana Bjeloglav Demirovski.

Tijana

Kod ektopične trudnoće, implantacija se dešava na drugom mjestu, a ne u endometriju - u jajovodu, intersticiju maternice, vratu maternice, jajniku ili u trbušnoj šupljini.
Faktori rizika su: povećana pojava spolno prenosivih bolesti, unutarmaterični uložak, duhan, majčina dob, operativno liječenje neplodnosti, medicinski potpomognuta oplodnja.
U akutnim slučajevima dijagnoza na osnovu kliničke slike nije teška, dok je kod hroničnog toka postavljanje dijagnoze otežano.
Kod svake sumnje ili dijagnoze ektopične trudnoće treba prevenirati razvoj hemoragičnog šoka. U vanbolničkim uslovima potrebno je uspostaviti najmanje jedan intravenski put, započeti sa nadoknadom tečnosti, dati kiseonik, pacijentkinju postaviti u Trendelenburgov položaj i transportovati u specijalističku zdravstvenu ustanovu. Pri prijemu odrediti krvnu grupu, Rh faktor, nastaviti sa nadoknadom cirkulatornog volumena, pa poslije uzimanja anamneze i obavljanja kliničkog pregleda odlučiti se za konzervativni ili operativni tretman.

D O W N L O A D

Download icon